Ha weboldalt szeretnél két dologra mindenképpen szükséged lesz. Ez pedig egy domain név és tárhely egy webszerveren, ahol a honlapod lesz.
Mi is az a domain név?
Ha valaki meg akar látogatni minket, akkor szüksége van a lakás címünkre, ha a honlapunkat – más néven weboldalt -, akkor a honlapunk címére és ez a domain név. Tehát a domain név egy cím, ami alapján a honlapunkat az Interneten megtalálják.
Hogyan épül fel?
A weboldalak címe egy névből és egy kiterjesztésből áll. Például az én weboldalamnál ez:
ujhonlapok.hu
- A név: ujhonlapok
- A kiterjesztés: .hu
Hogy szerezhetünk weboldal címet magunknak?
Nincs két egyforma domain név, ezért miután megszületett, hogy milyen néven is szeretnénk megjelenni az Interneten, le kell ellenőrizni, hogy szabad-e még az adott név. Az alábbi linkeken mindenki leellenőrizheti akár saját maga is, hogy az általa kiválasztott nevet használja-e már valaki.
- A domain.hu weboldalán Ez egy magyar nyelvű honlap, csak .hu-s domain nevekre lehet keresni.
- A Tárhelypark honlapján egyéb típusú domaineket is leellenőrizhetünk. Itt az is látszik, hogy milyen alternatívák léteznek még.
Mennyibe kerül egy domain név?
A domain névnek éves díja van. Tárhelyszolgáltatótól függ, de .hu domain esetén általában 2 000 Ft körül van egy évre. Az év lejárta után a szolgáltató új számlát küld, ennek kifizetésével a tulajdon jog meghosszabítódik.
A .com és egyéb speciális kiterjesztésű domain nevekért már többet kell fizetni. Ezek ára már jóval többe kerül évente. Akár 30 000 – 40 000 Ft is lehet.
Mi a tárhely és miért van rá szükség?
A tárhely egy gyors és biztonságos szerverparkon kialakított terület, ahol a honlapunkat tároljuk. Ez teszi lehetővé, hogy mások is elérjék a weboldalunkat. Ma már rengeteg tárhelyszolgáltató közül választhatunk, mind a hazai, mind a külföldi piacról.
Mekkora tárhelyet érdemes vásárolni?
Ez több mindentől függ. Például, hogy mivel akarunk megjelenni az Interneten, videókkal, nagyméretű képekkel, vagy főleg szöveges anyagokkal stb.
- Bemutatkozó oldanál: Általában 1 maximum 2 GB elég.
- Több menüs üzleti weboldal esetén: Ez a feltenni kívánt videók illetve képek méretétől is függ. Általában 2-3 GB elég szokott lenni.
- Blogot akarunk indítani: Ez függ attól is, hogy mennyi képet akarunk publikálni a cikkeinkben, de általában 2-3 GB kezdetnek elég.
- Webáruházaknál: Ez az árulni kívánt termékek mennyiségének és minőségének függvénye. Egy 1-2 termékes webáruház esetén 2 GB. Ha valaki például több terméket árul, főleg nagyméretű képekkel, videókkal dolgozik, akkor kezdetnek legalább 5 GB-vel kell számolni.
Mindegyik szolgáltató ad rá lehetőséget, hogy később, ha több tárterületre lenne szükségünk, vásárolhassunk még magunknak.
Kérdés esetén szívesen segítek.
Mennyibe kerül?
Ez attól függ, hogy melyik tárhelyszolgáltatót választjuk. Szinte mindenkinél csomag árak vannak és sokszor az első évet olcsóbban adják. Általában fizethetünk havi illetve éves díjat. Ez utóbbi választása esetén az ár valamivel kedvezőbb. A hazai szolgáltatók is remek gépparkokkal dolgoznak, én őket preferálom. Nem mellékesen a mai folyton romló Ft – Euro árfolyam mellett az árak is stabilabban számolhatók.
Az árat tehát meghatározza:
- A választott tárhelyszolgáltató.
- A vásárolni kívánt tárhely mérete.
- A fizetési konstrukció (havi, éves, 2 éves stb.).
Általánosságban elmondható, hogy egy 2-3 GB tárhely kb. 10 000 Ft + ÁFA/év-be kerül.
Tárhelyszolgáltató választásánál számos szempont van még, amit figyelembe kell venni. Ilyenek például a sebesség, az elérhető egyéb szolgáltatások, az adminisztrációs felület stb. A választást minden esetben a honlap fejlesztőjével beszéld meg, vagy inkább bízd rá az ügyintézéssel együtt.