A WordPress sablonokkal dolgozik. Egy weboldal felépíthető saját design alapján, de az Interneten számtalan előre elkészített ingyenes és fizetős sablon közül választhatsz. Ezeket alapul is használhatod, saját ízlésed szerint továbbfejlesztve, vagy egyszerűbb weboldal esetén egyszerűen átírhatod az adott sablont saját adataiddal.
Az ingyenes sablonok nagy része, csak alap dolgokat tartalmaz. Ezeknek az esetek döntő többségében van fizetős pro verziója is. Ezek funkcionalitása jelentősen komplexebb.
Miket kell figyelembe venni sablonválasztás esetén?
- Ingyenes sablonok esetén én csak a wordpress.org-on található sablonokat ajánlom. Itt kizárólag ellenőrzött sablonokat találhatsz.
- A kínált sablonok tartalmaznak úgynevezett demo verziót, amivel megnézheted
- A sablon funkcionalitását, vagyis hogy mire való (webáruház, blog, üzleti oldal stb.)
- Milyen gyorsan töltődik be. A sebesség nagyon fontos SEO szempontjából.
- Van-e a sablonnak utánkövetése a készítője által. Frissítik-e rendszeresen. Fontos, hogy a sablon a WordPress frissítéseket kövesse.
- Mobil barát, vagyis responsive legyen. Ez a mobilos weboldal nézegetés terjedésével talán az egyik legfontosabb szempont.
Legnépszerűbb ingyenes sablonok
- OceanWP: Nagyon jó alap céges weboldalakhoz, webáruházakhoz, portfóliókhoz és blogokhoz. Sebességre is optimalizálták. Pro verzióra is kiegészíthető (évi 43 USD). Free verziója leginkább csak alapnak használható. Annak viszont nagyon megbízható.
- Astra: Kis méretű rendkívül gyors, könnyen testreszabható sablon. Jól működik együtt az egyik legnépszerűbb page builder-el, az Elementor-al. Ingyenes verzióját főleg alapnak használják, pro verziója ennek is fizetős. Jól alkalmazható blogokhoz, webáruházakhoz, üzleti oldalakhoz.
- ColorMag: Kiváló újságok, magazinok számára. Lehetőséget biztosít reklámok elhelyezésére is, így bevételt is szerezhetsz vele később.
- Hello Elementor: Alap sablon, amit direkt az Elementor builder-hez készítettek. Kisméretű, rendkívűl gyors. Hátránya, hogy WordPressben a widget beállítási lehetőség hiányzik belőle.
Fizetős sablonok – a bőség zavara
Mivel rengeteg sablon közül választhatunk, a teljesség igénye nélkül, négyet kiemelnék közülük. Amire vigyázz, hogy legyen az általad választott sablonhoz utánkövetés és érdemes megnézni, hogy mások mit írtak róla.
- Phlox: Nagyon szép és igényes sablon gyűjtemény. Pro verziója több, mint 190 sablont tartalmaz. Elementorra is optimalizálták.
- Shoptimizer: Prémium webáruház sablon. WooCommerce motorral, számos beépített lehetőséggel, mint mega menü, akciók kezelése, méret, szín választás gyors keresés stb.
- Hestia pro: Több funkciós sablon gyűjtemény. Alkalmas blogok, webáruházak, bemutatkozó honlapok készítéséhez. Sebességre optimalizált, responsive kialakítású.
Fizetős sablonok legnagyobb Internetes piaca
- EnvatoMarket: Ahelyett, hogy még egy sablont ajánlanék, inkább megemlíteném a legnagyobb Internetes piacot ez ügyben. Kedvetekre választhattok itt, bármilyen típusú honlapot is szeretnétek. Előnye, hogy látszik hány példányt adtak el belőle és mennyire voltak elégedettek vele a vásárlók. Sajnos azonban azt is meg kell itt említeni, hogy könnyen előfordulhat, hogy az általad megvásárolt plugin, vagy sablon támogatása egyszer csak megszűnik. Az ilyen sablonok, vagy plugin-ek könnyen fertőződhetnek vírusokkal, ami a teljes weboldalad összeomlásával járhat!
Legnépszerűbb WordPress builderek
Habár ezekhez is található számos előre elkészített sablon, itt már akár nulláról felépíthető egy honlap. Habár úgy hirdetik, hogy nem kell hozzá programozói tudás, ha el akarsz térni az alap sablontól, akkor nem árt, ha legalább a CSS-hez értesz.
- Elementor: Az egyik legnépszerűbb page builder. Ingyenes verziója is van, habár ennek funkcionalitása igen szűkös. Pro verziója alkalmas szinte minden típusú weboldal kialakításához. Számos plugin kapható hozzá, amivel a lehetőségek tárháza szinte kifogyhatatlan. Ehhez kapható talán a legtöbb sablon. Hátránya, hogy Pro verziójának éves díja van, ezen kívül csak HTML és CSS kód adható hozzá.
- Divi: Sebességre és design-ra is optimalizált page builder. Nagyon igényes sablonok kaphatóak hozzá. Ingyenes verziója nincs ugyan, de 30 napig ingyenesen is kipróbálható. Előnye, hogy life time hozzáférést is lehet venni hozzá, azaz nem kell a továbbiakban évente díjat fizetni érte. Saját marketplace-e van, ahol további plugin-ok és sablonok vásárolhatóak hozzá. Saját programkódot is hozzáadhatsz.
- BreakDance: Új fizetős page builder (2022-ben jelentették meg). Gyors betöltődésű, több mint 100 komponenst tartalmaz. Ezek segítségével kialakíthatod az általad megálmodott weboldalt. Itt is van lehetőség saját programkód bevitelére akár CSS, HTML, Javascript, vagy PHP kódról legyen szó. A Breakdance builder-t is évente újra ki kell fizetni.