Számos CMS rendszer van a piacon, de ezek közül a WordPress a legnépszerűbb keretrendszer egy honlap elkészítéséhez. Az Interneten lévő weboldalak több, mint 40%-a WordPress alapon íródott. Ebben a blogban a legfontosabb alapfogalmakat szeretném tisztázni.
WordPress CMS (Content Management System – Tartalomkezelő Rendszer)
A WordPress tartalomkezelő rendszer egy megbízható, folyamatosan fejlesztett, PHP-ban írt keretrendszer weboldalak készítésére és menedzselésére. Legnépszerűbb felhasználása blogok, üzleti és bemutatkozó oldalak, webáruházak készítése és futtatása. Ezen kívűl számos egyéb, tartalommal foglalkozó honlapot is készítenek benne, mint például online oktató weboldalak, hotel booking rendszerek.
WordPress sablon (theme)
Minden egyes WordPressben íródott weboldal egy sablonra épül.
- Ingyenes sablonok: Rengeteg ingyenes sablon található az Interneten. Ezek egyszerű, alap sablonok. A legtöbbnek ezek közül van egy úgynevezett pro verziója is, amiért már fizetnünk kell. Ekkor azonban plusz funkciókat kapunk, amivel szebb, illetve bonyolultabb funkciókat is ellátó lesz a honlapunk.
- Fizetős sablonok: Ezeket kb. 15 000 – 60 000 Ft között lehet megvásárolni. Előnyük, hogy általában sebességre is optimalizálják őket, több funkcionalitást kapunk velük, valamint sokkal kisebb a hibás működés esélye.
WordPress builder
Ezek felfoghatók, weboldal tervező rendszernek. A komolyabbaknak csak fizetős verziója létezik, illetve az Elementornak van egy alap ingyenes verziója is, ami alapfunkcionalitással rendelkezik. Legnépszerűbbek ezek közül a már említett Elementor, valamint a Divi, BreakDance és az Oxygen.
Itt is egy WordPress sablont veszünk alapul. A builderen belül egy üres temlate-t hozunk létre, amit a builder segítségével felépítünk, átszerkesztünk. Lehetőség van azonban előre elkészített template használatára is. Ezek azonban szinte kivétel nélkül fizetősek.
Widget
Kis kiegészítők, melyeket leginkább az oldalsávon (side bar-on) illetve a láblécben helyeznek el. Ilyenek lehetnek például egy blog esetén a legfrissebb, valamint legnépszerűbb bejegyzések, kategóriák felsorolása, keresés a weblapon, naptár stb.
Builderek esetében widget-nek nevezik ezen kívül azokat a komponenseket, amikkel a weboldalt design-olják, illetve funkcionalitását kiegészítik.
WordPress plugin
A pluginok kis programok, melyekkel kiegészíthetjük a WordPress alapfunkcionalitását. Ilyenek például:
- SEO – Yoast SEO: Hogy a Google keresője könnyebben megtalálja a weboldaladat
- Űrlapok készítéséhez használható plugin-ok
- Plusz widget-ek pl. blogok megjelenítéséhez
- Cache pluginok a betöltődés gyorsításához
- WooCommerce – a webáruházak motorja
- Oldal látogatottsági analitikák – például a MonsterInsights Google Analytics Dashboard plugin
- Biztonságot növelő plugin-ok, oldalfeltörés és spam-ek ellen
Érdemes a WordPress oldaláról plugin-t választanod magadnak, hisz ezek ellenőrzött programozótól, cégtől származnak. Nagy részük ingyenes és kiegészíthető egy fizetős pro verzióval.
Nagyon fontos! Csak a legszükségesebb plugin-okat telepítsd fel, mert egyrészt lassítják a weboldalad betöltődését, másrészt védelmi rést is okozhatnak kitéve így weboldalad a vírusveszélynek.
WordPress page
Ezek tulajdonképpen a weboldalak, amiket a böngészőben látsz. Ezek nevei jelennek meg a menüben. Legismertebbek a Home, Kapcsolat, Rólunk, Szolgáltatások stb.
Post
Amit most olvasol, ez is egy post. 🙂 A blogbejegyzéseket nevezik angolul post-nak.